Školski portal

www.skolskiportal.edu.me

info@digitalnaskola.me

+382 20 000 000

Školski portal Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta predstavlja svaobuhvatan onlajn resurs namijenjen vaspitačima i nastavnicima. Dokument centar Školskog portala sadrži informacije o svim segmentima vaspitno-obrazovnog rada.

MEIS portal

MEIS portal omogućava unos podataka i pristup informacijama iz baze podataka Informacionog sistema crnogorskog obrazovanja. Portal je namijenjen nastavnicima i upravi vaspitno-obrazovnih ustanova, zaposlenima u Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta i drugim institucijama koje se bave obrazovanjem, ustanovama u drugim ministarstvima.

Školska statistika

skolskastatistika.edu.me

info@digitalnaskola.me

+382 20 000 000

Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta, uz podršku predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori, kreiralo je portal Školska statistika na kojem se mogu pronaći statistički podaci iz oblasti obrazovanja, segmentirani po nivoima obrazovanja i vaspitno-obrazovnim ustanovama. U zatvorenom dijelu portala ustanove imaju pristup detaljnoj statistici i mogu analizirati mnogo veću količinu podataka.

Školska mreža

skolskamreza.edu.me

info@digitalnaskola.me

+382 20 000 000

Usluga koja omogućava detaljan uvid u mrežu vaspitno-obrazovnih ustanova u Crnoj Gori. Veb-sajt sadrži sve neophodne podatke, uključujući precizne GPS koordinate, lokacije, adrese i detaljne kontakt podatke svih obrazovno-vaspitnih ustanova u Crnoj Gori, kao i šemu obrazovnog sistema.

Na veb-stranici www.skolskamreza.edu.me mogu se dobiti osnovne informacije o obrazovno-vaspitnim ustanovama u Crnoj Gori. Na njoj se nalazi informacija o broju obrazovno-vaspitnih ustanova u Crnoj Gori, po svim nivoima obrazovanja. Pored toga, tu su informacije i po opštinama. Za svaku ustanovu mogu se dobiti informacije o tačnom nazivu ustanove, područnim jedinicama ustanove, fizička adresa, broj telefona i faksa, imejl adresa, lokacija gdje se ustanova nalazi itd.

Na mapi Crne Gore označeni su svi objekti koji pripadaju obrazovno-vaspitnim ustanovama, bilo da su to aktivni objekti u kojima se izvodi nastava ili neaktivni, u kojima se nastava više ne izvodi. Svaki tip ustanove ili područne jedinice nosi različitu grafičku oznaku, pa se samim tim lako primjećuje da li je neki dio grada ili države više pokriven matičnim jedinicama ili područnim jedinicama.

Na veb-stranici postoji mogućnost prikaza svih objekata, ali i prikaza samo određenih objekata, u zavisnosti od potrebe. Mogu se prikazati samo objekti za jedan nivo obrazovanja (npr: samo osnovne škole) ili se mogu prikazati samo objekti jedne opštine.

Mapa može da se prikaže u full screenu, preko cijelog ekrana, što daje bolju preglednost. Prikaz na sajtu može biti u obliku mape ili satelitskog prikaza.

Na ovoj veb-stranici postavljena je mogućnost da se mogu ukucati nazivi dvije škole, a da se na sajtu prikaže koliko su te dvije škole udaljene jedna od druge u kilometrima, kao i procijenjeno vrijeme potrebno za dolazak od jedne škole do druge i detaljniji opis puta.

Na mapi su označene sve javne i privatne obrazovno-vaspitne ustanove, zaključno sa srednjim školama (predškolske ustanove, osnovne škole, srednje škole, resursni centri i muzičke škole).

Covid-19 i obrazovanje

covid19.edu.me

info@digitalnaskola.me

+382 20 000 000

Na veb-stranici Covid-19 i obrazovanje portala Školska statistika dostupni su detaljni sedmični statistički podaci o infekciji Covid-om-19 po nivoima obrazovanja, kao i informacije o organizaciji obrazovno-vaspitnog procesa u uslovima pandemije, obrazovnim sadržajima i mjerama za zaštitu zdravlja u školama.

eDnevnik

dnevnik.edu.me

info@digitalnaskola.me

+382 20 000 000

Inovirani portal Dnevnik roditeljima omogućava da prate ocjene, izostanke i vladanje svog djeteta, kao i izrečene vaspitne mjere i ocjene s eksterne provjere znanja. Ovaj portal, takođe, omogućava komunikaciju roditelja s odjeljenjskim starješinom i nudi informacije o zakazanim roditeljskim sastancima, kao i druga obavještenja.

Ministarstvo prosvjete uz podršku Crnogorskog Telekoma, na inicijativu NVU "Učionica u pokretu", kreiralo je portal Dnevnik - www.dnevnik.edu.me koji roditeljima omogućava da prate ocjene, izostanke i vladanje svog djeteta, kao i izrečene vaspitne mjere i ocjene s eksterne provjere znanja. Ovaj portal takođe omogućava komunikaciju roditelja s odjeljenskim starješinom i nudi informacije o zakazanim roditeljskim sastancima, kao i druga obavještenja.
Portal nudi pregled svih ocjena po nastavnim predmetima (ocjene s usmene provjere znanja, pismene i kontrolne zadatke, zaključene ocjene na klasifikacionim periodima itd.) uz podatke o tome kada je ocjena evidentirana u Informacionom sistemu obrazovanja. Za svaki nastavni predmet postoji i hronološki pregled ocjena, kao i prosječna ocjena.
Dio portala pod nazivom Saradnja sa roditeljima namijenjen je za informisanje o terminima roditeljskih sastanaka, planiranim izletima, ekskurzijama i sličnim opštim obavještenjima. Dio portala Kontakt planiran je za komunikaciju roditelja i odjeljenskog starješine tako da roditelj odjeljenskom starješini može postaviti pitanje na koji će odgovor dobiti putem e-maila.
U cilju boljeg informisanja kreirana je kategorija Informacije, gdje se mogu pronaći važna obavještenja Ministarstva prosvjete namjenjena roditeljima.
Za prijavljivanje na portal roditelji od odjeljenskog starješine dobijaju korisničko ime i lozinku čije unošenje im obezbjeđuje pristup informacijama o djetetu, koje su evidentirane u Informacionom sistemu obrazovanja. Prilikom pristupa portalu, roditelju su dostupne samo informacije koje se odnose na njegovo dijete.
Osim web aplikacije, dostupne su mobilne aplikacije za Android i iOS pod nazivom eDnevnik ME.

Elektronski upis djece u obrazovno-vaspitnim ustanovama

upisi.edu.me

info@digitalnaskola.me

+382 20 000 000

Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta, uz pomoć UN kancelarija u Crnoj Gori, pripremilo je elektronsku platformu za upis u predškolske ustanove, osnovne i srednje škole, ali i u osnovne muzičke škole, čime je upisna procedura znatno olakšana.

Procedura za upis djece u predškolsku ustanovu:

Upis djece u predškolsku ustanovu propisan je Zakonom o predškolskom vaspitanju i obrazovanju („Sl. list RCG”, br. 64/02, 49/07, „Sl. list CG„, br. 80/10, 40/11, 40/16 i 47/17) i Pravilnikom o bližem načinu, postupku i kriterijumima upisa djece u ustanovu koja realizuje predškolsko vaspitanje i obrazovanje („Sl. list CG”, broj 21/12).

Predškolsko vaspitanje i obrazovanje obuhvata djecu do polaska u osnovnu školu.

Predškolsko vaspitanje i obrazovanje ostvaruje se u predškolskoj ustanovi, zavisno od uzrasta djece, u jaslicama i vrtićima. U jaslicama borave djeca uzrasta do tri godine života, a u vrtićima djeca od tri godine života do polaska u osnovnu školu.

Roditelj ima pravo da, u skladu s interesovanjima i potrebama djeteta, izabere program vaspitanja i obrazovanja djeteta. Vrste obrazovnog programa su: primarni, kraći i specijalizovani program. Primarni program realizuje se kao cjelodnevni program u trajanju od šest do devet časova ili kao poludnevni program, u trajanju od četiri časa do šest časova. Kraći program realizuje se u trajanju od tri časa, a specijalizovani program u trajanju do četiri časa.

Ustanova je dužna da ponudi program engleskog jezika djeci uzrasta od tri godine do polaska u školu, u skladu s opredjeljenjem roditelja.

U predškolskoj ustanovi organizuju se vaspitne grupe u zavisnosti od uzrasta djece i obrazovnog programa.

Pri ustanovi kojoj gravitiraju udaljena seoska područja, po pravilu, organizuju se interaktivne službe. Interaktivna služba kroz kućne posjete porodici i djeci, na udaljenom seoskom području, daje instrukcije roditeljima, promoviše i realizuje programe i aktivnosti koji se odnose na razvoj djeteta i sl.

Prije uključivanja djeteta u vaspitnu jedinicu roditelj treba da: dostavi ljekarsko uvjerenje za dijete, potpiše izjavu o ovlašćenim licima koja mogu preuzeti dijete iz ustanove i zaključi ugovor o međusobnim pravima i obavezama između roditelja i ustanove.

Troškove boravka i ishrane, odnosno boravka djeteta u ustanovi, plaća roditelj u skladu s ugovorom kojim se uređuju međusobna prava i obaveze između roditelja i ustanove.

Troškove boravka i ishrane, odnosno boravka djeteta samohranog roditelja u ustanovi, samohrani roditelj plaća u visini 50% visine troškova boravka i ishrane, koju je utvrdio organ upravljanja ustanova, uz saglasnost Ministarstva.

Troškove boravka i ishrane, odnosno boravka djeteta bez roditeljskog staranja, djeteta čiji su roditelji korisnici materijalnog obezbjeđenja porodice i djeteta iz najosjetljivijih grupa stanovništva plaća centar za socijalni rad na čijoj je teritoriji prebivalište djeteta odnosno roditelja.

Procedura za upis djece u prvi razred osnovne škole:

Upis učenika u prvi razred osnovne škole propisan je Zakonom o osnovnom obrazovanju i vaspitanju („Službeni list RCG’’, br. 64/02 i 49/07 i „Službeni list CG’’, br. 45/10, 40/11, 39/13 i 47/17).

Osnovno obrazovanje i vaspitanje obavezno je za svu djecu uzrasta od 6 do 15 godina života. Upis u prvi razred osnovne škole vrši se, po pravilu, u aprilu svake godine, na osnovu obavljenog ljekarskog pregleda.

U školu se upisuju djeca koja će u kalendarskoj godini, u kojoj počinju da pohađaju školu, navršiti šest godina života.

Upisu u školu prethodi obavezni sistematski pregled kod izabranog pedijatra. 

Djetetu se može odobriti upis u školu prije navršenih šest godina života, na prijedlog roditelja, a po odobrenju komisije za upis.

Na prijedlog nadležne zdravstvene službe ili posebne komisije djetetu se može odložiti početak školovanja za jednu školsku godinu, uz saglasnost roditelja, ako se utvrdi da dijete nije spremno za polazak u školu. Komisiju za odlaganje upisa u prvi razred imenuje direktor škole, a sačinjavaju je psiholog, vaspitač i učitelj.

Škola je dužna da podnese prijavu nadležnoj inspekciji protiv roditelja djeteta koje nije upisano u školu, odnosno ne ispunjava osnovnoškolsku obavezu.

Nakon završenog upisa formiraju se odjeljenja učenika u skladu s normativima.

Škola je obavezna da za učenike/učenice prvog razreda organizuje jutarnji boravak. U skladu sa svojim mogućnostima, škola organizuje produženi boravak za učenike/učenice. U okviru produženog boravka učenicima/učenicama obezbjeđuje se čuvanje u toku kojeg se odvijaju različite sportske, kulturno-umjetničke aktivnosti, učenje, izrada domaćih zadataka i izvršavanje drugih obaveza, u skladu s pravilima škole.

Zakazivanje termina za upis učenika u prvi razred može se obaviti u školi ili putem elektronskog servisa www.upisi.edu.me.

Organ državne uprave nadležan za poslove matične evidencije građana dužan je da dostavi organu lokalne uprave nadležnom za poslove obrazovanja (opštinskom organu) spisak djece dorasle za školu iz naselja koja pripadaju području škole. Opštinski organ dužan je da spisak djece dostavi školi, kao i da odredi naselja koja pripadaju području škole.

Procedura za upis djece u prvi razred srednje škole:

Upis učenika u I razred srednjih škola propisan je Zakonom o gimnaziji („Službeni list RCG”, br. 64/02 i 49/07 i „Službeni list CG”, br. 45/10, 39/13 i 47/17) i Zakonom o stručnom obrazovanju („Službeni list RCG”, br. 64/02 i 49/07 i „Službeni list CG”, br. 45/10, i 39/13 i 47/17).

Na Konkurs za upis u I razred srednje škole prijavljuju se kandidati koji su završili osnovnu školu i koji u vrijeme podnošenja prijave nijesu stariji od 17 godina.

U toku trajanja roka za podnošenje prijava za upis u školu, komisija je dužna da svakog dana objavi ažuriranu rang-listu prijavljenih kandidata radi njihovog informisanja o mjestu na rang-listi. Rang-lista se objavljuje na oglasnoj tabli škole i sadrži za svakog kandidata: ime, ime roditelja, odnosno staratelja, prezime, ostvareni broj bodova pojedinačno po kriterijumima koji se vrednuju za upis i ostvareni ukupan broj bodova.